MR (manyetik rezonans), doku çözünürlüğü yüksek olan ve farklı doku yapılarını birbirinden ayırt edebilme özelliğine sahip gelişmiş bir görüntüleme yöntemidir. Multiparametrik prostat MR, prostat bezini anatomik olarak en detaylı olarak görüntüleyebilen inceleme yöntemidir. mp-MRG şeklinde kısaltılabilir. Eskiden sadece prostat kanserinin prostat dışına taşıp taşmadığını anlamak için kullanılan MR görüntüleme yöntemi, günümüzde gelişen MR teknolojisiyle birlikte prostat kanserinin saptanmasında ve şüpheli alanlardan biyopsi alınmasında multiparametrik prostat MR kullanılmaya başlanmıştır.

Multiparametrik Prostat MR, yüksek çözünürlüklü (HD) MR inceleme, diffüzyon MR inceleme ve perfüzyon MR inceleme olmak üzere 3 farklı MR çekiminin tek seansta yapıldığı görüntüleme yöntemidir. Bahsedilen bu 3 görüntülemede bazı parametreler kullanılarak PI-RADS (Prostat görünteleme, raporlama ve veri sistemi) adı verilen bir puanlama yapılır. PI-RADS puanlaması 1 ile 5 arasında değişir. 4 ve 5 puan, klinik olarak önemli olan kansere uyumludur. Bu puanlamada 4 ve 5 puan alan hastalara kesin tanı için prostat biyopsisinin yapılması gerekir.

Multiparametrik Prostat MR Kimlere Yapılır?

Prostat kanserinin erken dönemde belirtileri yoktur. PSA yüksekliği prostat kanserinin habercisi olabilir. Ancak her PSA yüksekliği mutlaka prostat kanseri ile ilişkili değildir. İyi huylu prostat büyümesi ya da prostatit yani prostat iltihabı da PSA yüksekliğine neden olabilir. Kan PSA değeri yüksek olan kişilere yapılan multiparametrik MR ile kanserli dokular ile normal dokular birbirinden kolayca ayırt edilir. Böylece, kişilere gereksiz prostat biyopsisi yapılmamış olur. Ayrıca bu görüntüleme yöntemi ile prostat içindeki kanser dokusunun yeri daha net bir şekilde belirlenebilir ve bu alanlara hedefe yönelik biyopsiler alınır.

Kan PSA değeri normal olan kişilerde de prostat kanseri olabilir. Bu yüzden mutlaka üroloji uzmanı tarafından prostat muayenesi de yapılmalıdır. Yani kan PSA değeri normal düzeyde olan hastalara da bu yöntem ile kanser taraması yapılabilir.

Multiparametrik Prostat MR Görüntüleme İşlemi Ne Kadar Sürer?

İşlem sırasında hasta radyasyona maruz kalmaz. 3 farklı incelemenin aynı anda yapılmasından oluşan işlemin tamamı 40-45 dakika kadar sürer. İşlemden önce kalın bağırsağın son kısmı olan rektumun boşaltılması gerekir. Bu yüzden işlemden önce hastaya lavman yapılır.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir